თბილისის მე-4 საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალი 14-19 მაისი

14 მაისი, ორშაბათი

18:00 ფესტივალის ოფიციალური გახსნა  (მწერალთა სახლის სააქტო დარბაზი)

18:30 იტალიელი პოეტების საღამო: მილო დე ანჯელისი, ფრანჩესკო იანონე, დომენიკო ბრანკალე.  წარადგენენ გიორგი ლობჟანიძე, ნიკა ჯორჯანელი და შოთა იათაშვილი. ენა: იტალიური-ქართული. (მწერალთა სახლის სააქტო დარბაზი)

20:00 შეხვედრა არნე სვინგენთან (ნორვეგია). მოდერატორი ლუკა გრიგოლია. ენა: ინგლისური-ქართული. (მწერალთა სახლის სააქტო დარბაზი)

21:00 პოეზიის ღამე. ჯაზი & ღვინო: ყველა მოწვეული პოეტის გამოსვლა. / ქართული პოეტური გაერთიანებების რეტროსპექტივა: „რეაქტიული კლუბი“  (მწერალთა სახლის ეზო)

 

15 მაისი, სამშაბათი

12:00 უკრაინისტიკის ინსტიტუტის შეხვედრა ჰალინა კრუკთან (უკრაინა). ენა: უკრაინული. (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. მე-5 კორპუსი, ოთახი 316.)

15:00 არნე სვინგენის და ვასო გულეურის შეხვედრა ახალგაზრდა მკითხველთან. (მწერალთა სახლის სააქტო დარბაზი)

18:30 პოეზიის საღამო: მურად კოჰნეკალა (აზერბაიჯანი)მოდერატორი ოქტაი ქაზუმოვი. ენა: აზრებაიჯანული-ქართული. (კავკასიური სახლი)

18:30 ლალი ციპი მიხაელის (ისრაელი) საღამო და პოეტური კრებულის „50 ლექსი“ პრეზენტაცია („ნოდარ დუმბაძის გამომცემლობა“). მოდერატორი ქეთევან დუმბაძე. ენა: ინგლისური-ქართული. (მწერალთა სახლის სააქტო დარბაზი)

19:00 პოეზიის საღამო: მარინე პეტროსიანი (სომხეთი)მოდერატორი ასია დარბინიანი. ენა: სომხური-ქართული. (მწერალთა სახლის ბიბლიოთეკა)

19:00 შეხვედრა ვიქტორ ეროფეევთან (რუსეთი). მოდერატორები ბელა წიფურია და დათო ტურაშვილი. ენა: რუსული-ქართული. (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის წიგნის სახლი „ლიგამუსი“).

19:30 პოეზიის საღამო: ტონუს ოსტერჰოფთან (ჰოლანდია); მოდერატორი ზვიად რატიანი. ენა: ინგლისურ-ქართული. (მწერალთა სახლის სააქტო დარბაზი)

20:30 პოეზიის საღამო: ჩარლზ ბერნსტაინი (აშშ). მოდერატორი პაატა შამუგია. ენა: ინგლისური-ქართული. (მწერალთა სახლის სააქტო დარბაზი)

21:30 ქართული პოეტური გაერთიანებების რეტროსპექტივა: „ქრონოფაგები“- ანომალიური პოეზია. ენა: ქართული (მწერალთა სახლის ეზო)

 

16 მაისი, ოთხშაბათი

17:00 იოლანდა კასტანიოს (ესპანეთი) შეხვედრა ესპანური კათედრის სტუდენტებთან. ენა: ესპანური. (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, მე-5 კორპუსი, აუდიტორია 313)

18:30. პოეზიის საღამო: ნაბილ აბუ ზურკათეინი (ეგვიპტე). მოდერატორი გიორგი ლობჟანიძე. ენა: არაბული-ქართული (კავკასიური სახლი)

18:30 პოეზიის საღამო: ჰალინა კრუკი (უკრაინა) / ანდრეი ხადანოვიჩი (ბელარუსი). მოდერატორი შოთა იათაშვილი. ენა: რუსული-ქართული. (მწერალთა სახლის სააქტო დარბაზი)

19:00 დისკუსია: ენა ვირუსია. მონაწილეები: ჩარლზ ბერნსტაინი, ტონუს ოსტერჰოფი, ბარბარა პოგაჩნიკი, იულია ფიედორჩუკი, ზვიად რატიანი. მოდერატორი პაატა შამუგია. ენა: ინგლისური-ქართული. (მწერალთა სახლის აღმოსავლური ოთახი)

19:30 პოეზიის საღამო: რონ ვინკლერი (გერმანია) / ჰელმუტ ა. ნიდერლე (ავსტრია). მოდერატორი ტატა კოტრიკაძე. ენა: გერმანული-ქართული. (მწერალთა სახლის ბიბლიოთეკა)

20:30 შეხვედრა ვიქტორ ეროფეევთან (რუსეთი) და მისი რომანის „კარგი სტალინი“ პრეზენტაცია (გამომცემლობა „ინტელექტი“). მოდერატორი ლევან ბერძენიშვილი. ენა: რუსული-ქართული.(მწერალთა სახლის სააქტო დარბაზი)

21:30 ქართული პოეტური გაერთიანებების რეტროსპექტივა: „ბებერი პოეტების ორდენი“. ენა: ქართული. (მწერალთა სახლის ეზო)

 

17 მაისი, ხუთშაბათი

17:00 პშემისლავ პილარსკის (პოლონეთი) პიესის „მამა თავს იხრჩობს ტყეში“ კითხვა. ენა: ქართული. (სამეფო უბნის თეატრი)

18:00 შეხვედრა ჰელმუტ ნიდერლესთან (ავსტრია). მოდერატორი მანანა პაიჭაძე. ენა: გერმანული. (ავსტრიული ბიბლიოთეკა, ილიაუნი, S-507)

18:30 პოეზიის საღამო: იოლანდა კასტანიო (ესპანეთი) / ნილსონ მუნისი (ბრაზილია). მოდერატორი გურანდა ფაჩულია. (მწერალთა სახლის სააქტო დარბაზი)

19:00 დისკუსია: ლიტერატურა პოსტკოლონიურ სივრცეში. მონაწილეები: ვიქტორ ეროფეევი, მიხალ ჰავრანი, მარინე პეტროსიანი, ანდრეი ხადანოვიჩი, ზურაბ ქარუმიძე. მოდერატორი ლევან ბერძენიშვილი.ენა: რუსული-ქართული (მწერალთა სახლის აღმოსავლური დარბაზი)

19:30 პოეზიის საღამო: ბარბარა პოგაჩნიკი (სლოვენია). მოდერატორი დალილა გოგია. ენა: ინგლისური-ქართილი. (მწერალთა სახლის ბიბლიოთეკა)

20:30 პოლონელი პოეტების საღამო: იულია ფიედორჩუკი, ბარბარა კლიცკა. მოდერატორი ზვიად რატიანი. ენა: ინგლისური-ქართული.(მწერალთა  სახლის სააქტო დარბაზი)

21:30 ქართული პოეტური გაერთიანებების რეტროსპექტივა: „ლაბორატორია“. ენა: ქართული. (მწერალთა სახლის ეზო)

 

18 მაისი, პარასკევი

18:30 პოეზიის საღამო: ზურაბ რთველიაშვილი (შვედეთი / საქართველო), პერ ჰანსონი (შვედეთი). ენა: შვედური/ინგლისური/ქართული. (მწერალთა სახლის სააქტო დარბაზი)

19:00 სემიონ ხანინის (ლატვია)  საღამო და პოეტური კრებულის „მაგრამ არა მათ“ (გამომცემლობა „სიესტა“) პრეზენტაცია. მოდერატორი დავით ჩიხლაძე. ენა: რუსული-ქართული. (კავკასიური სახლი)

19:30 შეხვედრა მიჰალ ჰავრანთან (სლოვაკეთი). მოდერატორი პაატა შამუგია. ენა: ინგლისური-ქართული. (მწერალთა სახლის ბიბლიოთეკა)

20:30 პოეტური გაერთიანებების რეტროსპექტივა: „ვარდისფერი ავტობუსი“ ენა: ქართული. (მწერალთა სახლის ეზო)

21:30 ფესტივალის დახურვა: ღვინის და პოეზიის საღამო In Vino Veritas ყველა მოწვეული ავტორის მონაწილეობით. (მწერალთა სახლის ეზო)

 

19 მაისი, შაბათი

15:00 ლიტერატურული შეხვედრა ფესტივალის ყველა სტუმრის მონაწილეობით. (თელავის ისტორიული მუზეუმი)