თბილისის მე-3 საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალის პროგრამა
28 მაისი - 2 ივნისი, 2017

28 მაისი, კვირა

14:00 აიზეკ მერიონის (აშშ) ვორქშოპი ახალგაზრდა ავტორებისთვის (დახურული შეხვედრა); ენა: ინგლისური/ქართული (მწერალთა სახლი)

 

29 მაისი, ორშაბათი

13:00 რიჩარდ ბერენგარტენის (დიდი ბრიტანეთი) შეხვედრა სტუდენტებთან თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. (თსუ I კორპუსი, აუდიტორია: 212) 

15:00 ამირ ორის (ისრაელი) და დითი რონენის (ისრაელი) შეხვედრა ივ. ჯავახიშვილის სახ. უნივერსიტეტის სტუდენტებთან (თსუ I კორპუსი, აუდიტორია: 212)

18:00 ფესტივალის ოფიციალური გახსნა (მწერალთა სახლი)

18:30 შეხვედრა კატია ლანგე-მიულერთან (გერმანია); მოდერატორი: თბილისის გოეთეს ინსტიტუტის დირექტორი, დოქტორი შტეფან ვაკვითცი. ენა: გერმანული/ქართული (მწერალთა სახლი)  

19:30 შეხვედრა ტომას ვენცლოვასთან (ლიტვა/აშშ) ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში. საპატიო დოქტორის წოდების მინიჭების ცერემონია. ენა: ინგლისური/ქართული

20:00 შეხვედრა ამირ ორთან (ისრაელი). მოდერატორი: ნიკა ჯორჯანელი; ენა: ინგლისური/ქართული (მწერალთა სახლი)

21:30 პოეტური ჯემი+ჯაზი მწერალთა სახლის ბაღში (ყველა მონაწილე პოეტი)

 

30 მაისი, სამშაბათი

12:00 მარიანა კიანოვსკას (უკრაინა) შეხვედრა ივ. ჯავახიშვილის სახელობის უნივერსიტეტის სტუდენტებთან (უკრაინისტიკის ინსტიტუტი, თსუ მე-5 კორპ, 306-ე აუდიტორია)

17:00  გივი მარგველაშვილის პრემიის გადაცემის ცერემონია - დავით წერედიანის დაჯილდოება; ენა: გერმანული/ქართული (მწერალთა სახლი)

18:00 იბრაჰიმ ალ-ქუნის (შვეიცარია/ლიბია) შეხვედრა ივ. ჯავახიშვილის სახელობის უნივერსიტეტში აღმოსავლეთმცოდნე სტუდენტებთან. (თსუ პირველი კორპუსის ბიბლიოთეკის მარო მაყაშვილის დარბაზი)

19:00 შეხვედრა ფოლკერ შმიდტთან (ავსტრია); მოდერატორი დავით გაბუნია. ენა: ინგლისური/ქართული (სამეფო უბნის თეატრი)

19:00 პოეზიის საღამო: ანისურ რაჰმანი (ბანგლადეში/შვედეთი) და გევორგ გილანცი (სომხეთი); მთარგმნელები: მანანა მათიაშვილი და დიანა ანფიმიადი; ენა: ინგლისური/რუსული/ქართული (კავკასიური სახლი)

20:00 შეხვედრა აიზეკ მერიონთან (აშშ), წიგნის „თბილი სხეულები“ წარდგენა. (გამომცემლობა “წიგნები ბათუმში”); მოდერატორი ზაზა კოშკაძე. ენა: ინგლისური/ქართული (მწერალთა სახლი)

21:30 შეხვედრა რიჩარდ ბერენგარტენთან (დიდი ბრიტანეთი); მოდერატორი: თემურ კობახიძე; ენა: ინგლისური/ქართული. (მწერალთა სახლი)

 

31 მაისი, ოთხშაბათი

15:00 ანისურ რაჰმანის (ბანგლადეში) შეხვედრა და ლექცია პოეზიის შესახებ სტუდენტებთან; მოდერატორი: მანანა მათიაშვილი. ენა: ინგლისური/ქართული.

(წიგნის სახლი “ლიგამუსი”, ილიას სახელმწიფო  უნივერსიტეტი)

18:00 პანელ-დისკუსია: „ევროპა, როგორც იდეა“. მონაწილეები: ირმა ტაველიძე, ულა ლენცე, ფოლკერ შმიდტი, ნესტან-ნენე კვინიკაძე, ნინო ხარატიშვილი. მოდერატორი: ზაალ ანდრონიკაშვილი; ენა: გერმანული/ქართული. (გოეთეს ინსტიტუტი)

18:30 პოეზიის საღამო: დითი რონენი (ისრაელი) და იარომირ ტიპლტი (ჩეხეთი); მთარგმნელები: დალილა გოგია და გიორგი ლობჟანიძე; ენა: ინგლისური/რუსული/ქართული (მწერალთა სახლი)

19:00  შეხვედრა დიმიტრის ლიაკოსთან (საბერძნეთი/იტალია); მოდერატორი დავით გაბუნია. ენა: ინგლისური/ქართული. (ეროვნული ბიბლიოთეკის ღვინის დარბაზი)

19:30 შეხვედრა კლემენს მაიერთან (გერმანია); მოდერატორი: ირინე ბერიძე. ენა: გერმანული/ქართული (გოეთეს ინსტიტუტი)

20:00 შეხვედრა ტომას ვენცლოვასთან (ლიტვა/აშშ); მოდერატორი: ზურაბ ქარუმიძე. ენა: რუსული/ქართული (მწერალთა სახლი)

21:30 პოეზიის საღამო: ვოლია ჰაპეევა (ბელარუსი) და იურგენ როოსტე (ესტონეთი); მთარგმნელებშოთა იათაშვილი  და პაატა შამუგია. ენა: ინგლისური/რუსული/ქართული. (მწერალთა სახლი)

 

1 ივნისი, ხუთშაბათი

18:30 შეხვედრა იბრაჰიმ ალ-ქუნისთან (შვეიცარია/ლიბია); მოდერატორი გიორგი ლობჟანიძე.  წიგნების “ოქროს ქვიშა“ (გამომცემლობა „ინტელექტი“) და “ქვიდან ნაჟური სისხლი” (გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“) პრეზენტაცია. ენა: არაბული/ქართული. (მწერალთა სახლი)

18:30 პანელ-დისკუსია: „გამჭვირვალება თუ სიმულაკრა - როგორ ასახავს ამ გაორებას ლიტერატურა“. მონაწილეები: რიჩარდ ბერენგარტენი, ვოლია ჰაპეევა, იარომირ ტიპლტი, დითი რონენი; მოდერატორი: შოთა პაპავა. ენა: ინგლისური/ქართული. (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი)

19:00 ალეკპერ ალიევი  (აზერბაიჯანი/შვეიცარია) და თოზან ალქანი (თურქეთი);  მთარგმნელები: ანა კორძაია-სამადაშვილი და ოქტაი ქაზუმოვი. ენა: რუსული/თურქული/ქართული (კავკასიური სახლი)

19:00 შეხვედრა კატია პეტროვსკაიასთან (გერმანია); მოდერატორი: ირინა ბერიძე. ენა: გერმანული/ქართული (ლიტერატურის მუზეუმი)

20:00 შეხვედრა ულა ლენცესთან (გერმანია); მოდერატორი ირინე ბერიძე. ენა: გერმანული/ქართული (ლიტერატურის მუზეუმი)

20:00 შეხვედრა სერგეი განდლევსკისთან; მოდერატორი:  ზვიად რატიანი. ენა: რუსული/ქართული (მწერალთა სახლი)

21:30 პოეზიის საღამო: დარიუშ ტომაშ ლებიოდა (პოლონეთი) და მარიანა კიანოვსკა (უკრაინა); მთარგმნელები: გაგა ნახუცრიშვილი და შოთა იათაშვილი. ენა: ინგლისური/რუსული/ქართული. (მწერალთა სახლი)

 

2 ივნისი, პარასკევი

18:00 პანელ-დისკუსია „Angry White Man“. მონაწილეები: კატია პეტროვსკაია, თამარ თანდაშვილი, ლაშა ბუღაძე,  ნინო ხარატიშვილი, კლემენს მაიერი, კატია ლანგე-მიულერი, ოლგა გრიაზნოვა; მოდერატორი: ზაალ ანდრონიკაშვილი. ენა: გერმანული/ქართული. (გოეთეს ინსტიტუტი)

19:00 ახალგაზრდა პოეტების მარათონი (მწერალთა სახლი)

19:30 შეხვედრა ოლგა გრიაზნოვასთან (გერმანია). მოდერატორი: ირინე ბერიძე. ენა: გერმანული/ქართული.  (გოეთეს ინსტიტუტი)

20:30 დახურვის საღამო - ერეკლე დეისაძე და გიორგი ხასაია მოწვეულ პოეტებთან ერთად (მწერალთა სახლის ბაღი)