თბილისის მესამე საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალი

29 მაისი - 2 ივნისი, 2017

 

28 მაისი, კვირა

 

16:00 აიზეკ მერიონის ვორკშოპი ახალგაზრდა ავტორებისთვის; ენა: ინგლისური/ქართული. (მწერალთა სახლი)

 

29 მაისი, ორშაბათი

15:00 ამირ ორის (ისრაელი) და დითი რონენის (ისრაელი) შეხვედრა ივ. ჯავახიშვილის სახ. უნივერსიტეტის სტუდენტებთან (თსუ I კორპუსი, აუდიტორია: 212)

18:00 ფესტივალის ოფიციალური გახსნა (მწერალთა სახლი)

18:30 შეხვედრა კატია ლანგე-მიულერთან (გერმანია); მოდერატორი: თბილისის გოეთეს ინსტიტუტის დირექტორი, დოქტორი შტეფან ვაკვითცი. ენა: გერმანული/ქართული (მწერალთა სახლი)  

19:30 შეხვედრა ტომას ვენცლოვასთან (ლიტვა) ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში. საპატიო დოქტორის წოდების მინიჭების ცერემონია. ენა: ინგლისური/ქართული

20:00 შეხვედრა ამირ ორთან (ისრაელი). მოდერატორი: ნიკა ჯორჯანელი; ენა: ინგლისური/ქართული (მწერალთა სახლი)

21:30 პოეტური ჯემი+ჯაზი მწერალთა სახლის ბაღში (ყველა მონაწილე პოეტი)

 

30 მაისი, სამშაბათი

 

12:00 მარიანა კიანოვსკას შეხვედრა ივ. ჯავახიშვილის სახელობის უნივერსიტეტის სტუდენტებთან (უკრაინისტიკის ინსტიტუტი, თსუ მე-5 კორპ, 306-ე აუდიტორია)

17:00  გივი მარგველაშვილის პრემიის გადაცემის ცერემონია - დავით წერედიანის დაჯილდოება; ენა: გერმანული/ქართული (მწერალთა სახლი)

18:00 იბრაჰიმ ალ-ქუნის შეხვედრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში აღმოსავლეთმცოდნე სტუდენტებთან. რომანის "ქვიდან ნაჟური სისხლი" ქართული თარგმანის პრეზენტაცია და ჟურნალ "არმაღანის" სპეციალური ნომრის წარდგენა. (თსუ პირველი კორპუსის ბიბლიოთეკის მარო მაყაშვილის დარბაზი)

19:00 შეხვედრა ფოლკერ შმიდტთან (ავსტრია); მოდერატორი დავით გაბუნია. ენა: ინგლისური/ქართული (სამეფო უბნის თეატრი)

19:00 პოეზიის საღამო: ანისურ რაჰმანი (ბანგლადეში) და გევორგ გილანცი (სომხეთი); მთარგმნელები: მანანა მათიაშვილი და დიანა ანფიმიადი; ენა: ინგლისური/რუსული/ქართული (კავკასიური სახლი)

20:00 პოეზიის საღამო: დითი რონენი (ისრაელი) და იარომირ ტიპლტი (ჩეხეთი); მთარგმნელები: დალილა გოგია და გიორგი ლობჟანიძე; ენა: ინგლისური/რუსული/ქართული (მწერალთა სახლი)

21:30 შეხვედრა სერგეი განდლევსკისთან; მოდერატორი:  ზვიად რატიანი. ენა: რუსული/ქართული (მწერალთა სახლი)

 

31 მაისი, ოთხშაბათი

 

15:00 ანისურ რაჰმანის (ბანგლადეში) შეხვედრა და ლექცია პოეზიის შესახებ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებთან. მოდერატორი: მანანა მათიაშვილი. ენა: ინგლისური/ქართული.

(წიგნის სახლი “ლიგამუსი”, ილიას სახელმწიფო  უნივერსიტეტი)

18:00 პანელ-დისკუსია: „ევროპა, როგორც იდეა“. მონაწილეები: ირმა ტაველიძე, ულა ლენცე, ფოლკერ შმიტი, ნესტან-ნენე კვინიკაძე, ლაშა ბუღაძე, მოდერატორი: ზაალ ანდრონიკაშვილი; ენა: გერმანული/ქართული. (გოეთეს ინსტიტუტი)

18:30 შეხვედრა აიზეკ მერიონთან (აშშ), წიგნის „თბილი სხეულები“ წარდგენა. (გამომცემლობა “წიგნები ბათუმში”); მოდერატორი ზაზა კოშკაძე. ენა: ინგლისური/ქართული (მწერალთა სახლი)

 

19:00  შეხვედრა დიმიტრის ლიაკოსთან (საბერძნეთი); მოდერატორი დავით გაბუნია. ენა: ინგლისური/ქართული. (ეროვნული ბიბლიოთეკის ღვინის დარბაზი)

19:30 შეხვედრა კლემენს მაიერთან (გერმანია); მოდერატორი: ირინა ბერიძე. ენა: გერმანული/ქართული (გოეთეს ინსტიტუტი)

20:00 შეხვედრა ტომას ვენცლოვასთან (ლიტვა); მოდერატორი: ზურაბ ქარუმიძე. ენა: ინგლისური/ქართული (მწერალთა სახლი)

21:30 პოეზიის საღამო: ვოლია ჰაპეევა (ბელარუსი) და იურგენ როოსტე (ესტონეთი); მთარგმნელებშოთა იათაშვილი  და პაატა შამუგია. ენა: ინგლისური/რუსული/ქართული. (მწერალთა სახლი)

 

1 ივნისი, ხუთშაბათი

 

18:30 შეხვედრა იბრაჰიმ ალ-ქუნისთან (ლიბია); მოდერატორი გიორგი ლობჟანიძე.  წიგნების “ოქროს ქვიშა“ (გამომცემლობა „ინტელექტი“) და “ქვიდან ნაჟური სისხლი” (გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“) პრეზენტაცია. ენა: არაბული/ქართული. (მწერალთა სახლი)

18:30 პანელ-დისკუსია: „გამჭვირვალება თუ სიმულაკრა - როგორ ასახავს ამ გაორებას ლიტერატურა“. მონაწილეები: რიჩარდ ბერენგარტენი, ვოლია ჰაპეევა, იარომირ ტიპლტი, დითი რონენი; მოდერატორი: შოთა პაპავა. ენა: ინგლისური/ქართული. (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი)

19:00 ალეკპერ ალიევი  (აზერბაიჯანი) და თოზან ალქანი (თურქეთი);  მთარგმნელები: ანა კორძაია-სამადაშვილი და ოქტაი ქაზუმოვი. ენა: რუსული/თურქული/ქართული (კავკასიური სახლი)

19:00 შეხვედრა კატია პეტროვსკაიასთან (გერმანია); მოდერატორი: ირინა ბერიძე. ენა: გერმანული/ქართული (ლიტერატურის მუზეუმი)

20:00 შეხვედრა ულა ლენცესთან (გერმანია); მოდერატორი ირინა ბერიძე. ენა: გერმანული/ქართული (ლიტერატურის მუზეუმი)

20:00 შეხვედრა რიჩარდ ბერენგარტენთან (დიდი ბრიტანეთი); მოდერატორი: თემურ კობახიძე; ენა: ინგლისური/ქართული. (მწერალთა სახლი)

21:30 პოეზიის საღამო: დარიუშ ტომაშ ლებიოდა (პოლონეთი) და მარიანა კიანოვსკა (უკრაინა); მთარგმნელები: გაგა ნახუცრიშვილი და შოთა იათაშვილი. ენა: ინგლისური/რუსული/ქართული. (მწერალთა სახლი)

 

2 ივნისი, პარასკევი

 

18:00 პანელ-დისკუსია „Angry White Man“. მონაწილეები: კატია პეტროვსკაია, თამარ თანდაშვილი, ლაშა ბუღაძე,  კლემენს მაიერი, კატია ლანგე-მიულერი, ოლგა გრიაზნოვა; მოდერატორი: ზაალ ანდრონიკაშვილი. ენა: გერმანული/ქართული. (გოეთეს ინსტიტუტი)

19:00 შეხვედრა ბესიკ ხარანაულთან. მოდერატორი: ზვიად რატიანი (მწერალთა სახლი)

19:30 შეხვედრა ოლგა გრიაზნოვასთან (გერმანია). მოდერატორი: ირინა ბერიძე. ენა: გერმანული/ქართული.  (გოეთეს ინსტიტუტი)

20:30 დახურვის საღამო - ერეკლე დეისაძე და გიორგი ხასაია მოწვეულ პოეტებთან ერთად (მწერალთა სახლის ბაღი)